kaar
Network

Kuidas valida teenusepakkujat serverite majutamiseks - III osa

Väga olulised faktorid teenusepakkuja valikul on ka võrguühenduse kiirus ja kuus edastatavate andmemahtude hinnastamine. Samuti ühendusega kaasnevad erinevad lisateenused, nagu DDos kaitse ja IP aadressväljad. Sageli on need teenusepakkujati erinevalt paketeeritud/hinnastatud ning sageli valesti mõistetud. Ka see võib mõjutada teenuse kulu ja eriti just kvaliteeti väga olulisel määral. 

Võrguteenuste tarbimine. Ühenduskiirus ja andmemahud. 

Algatuseks natuke jälle mõõtühikutest. Võrgupordi kiirust mõõdetakse megabittides (Mbit/s või Mb/s). See näitab kui palju andmeid on ühe sekundi jooksul võimalik läbi Teile eraldatud pordi liigutada. Need samad megabitid on siis esindatud nii serverikeskuses kui ka kodudesse pakutavate internetiühenduste juures. Kodudes on väga levinud ühenduskiirused nagu 20, 40, 100Mb/s.  

Ka osades serverikeskustes on siiani vaikimisi ühenduskiirusena kasutusel 100 Mb/s võrgupordid. 1 ja 10 gigabitised (Gb/s) pordid on juba olulise lisatasu eest. Kuna ka võrguliikluses nagu ka elektri tarbimises esineb piike, on 100Mb/s ühendus WaveComi hinnangul kaasaja andmemahtude juures tõsiseks pudelikaelaks. Seega pakume meie kas 1Gb/s, 10Gb/s või lausa 40Gb/s porte, kus saab mahus minna pordi nimiväärtuse juurde juhul kui seda peaks vaja minema. Klientidele, kel on olemas võimekus selle kasutamiseks, pakume ka dubleeritud porte, mis on ühendatud meie võrgu erinevate segmentidega. Selline BGP lahendus miksib kokku kahe eri interneti pakkuja võrgud. Seda võib võtta kui netiliikluse kõrgkäideldavust (High availability). 

Lisaks võrgupordi läbilaske kiirusele on kasutusel ka mahuhinnastamine. Siin võib jälle tõmmata paralleele igapäevaeluga – täpsemalt mobiiltelefoni pakettidega. Mobiili internetiühenduse kiirus on meie analoogias nagu võrgupordi kiirus. Sarnaselt mobiilide mahupiirangutele, hinnastatake reeglina andmemahtusid ka serverikeskuses. 

Mahuhinnastamine e. bandwidth on erinevatel teenusepakkujatel lahendatud eri viisidel. Laias laastus on võimalusi kolm. 

Hinnastamine pordi nimiväärtuse alusel. Piiramata (unlimited) maht 

Esmapilgul tundub see täiesti hea lahendus. Kes ei tahaks mahupiiranguteta ühendust? Tegelikkus on aga paraku nagu ikka väheke keerulisem. Kui teil näiteks on kasutada 100Mbit mahupiiranguta ühendus, tekivad teil tõsised probleemid juhul kui ajutiselt võrguliiklus ületab 100Mbit piiri. Piikide korral ei mahu lisaliiklus lihtsalt sellest võrgupordist läbi ja tekib andmekadu e. packet loss. Lahenduseks on oluliselt kallim 1Gbit ühendus, mis nüüd enamuse ajast seisab jõude. Seega maksate palju raha ühenduse eest, mida võibolla kunagi vaja ei lähe. 

Piiramatu mahuga ühendused sobivad kõige paremini klientidele, kelle võrguliiklus on stabiilselt kõrge ja esineb vähe piike. Sellised ühendused on ka WaveComis saadaval 1Gb/s ja 10Gb/s kiirustega.  

Mahu hinnastamine (billing) terabaitides. Kas valida 10TB või 100 TB kuus? 

See lähenemine on sarnane mobiilipakettide andmemahuga. Et nüüd asjad liiga lihtsad ei oleks, väljendatakse andmemahtu mitte bittides vaid hoopis baitides. Erinevalt mobiilidest on siin lihtsalt andmemahud oluliselt suuremad ning neid mõõdetakse gigabaitide asemel terabaitides. Ühes suure „B“ tähega baidis on 8 väikese „b“ tähega bitti. Seega mahub 100Mb/s (megabitisest) võrgupordist maksimaalse koormuse puhul sekundis läbi kõigest 12.5MB (megabaiti). 

WaveComi serverimajutuse teenusega tuleb vaikimis kaasa 10TB andmehatu. See tähendab, et kõigi serverite keskmine võrguliiklus kuus tohiks olla maksimaalselt 30 Mb/s. Kui teie keskmine võrguliiklus ületab selle piiri, saate väikse lisaarve ületatud terabaitide eest. Lisaarvel maksab 1 TB 4 eurot kuus. Kui tõstate oma commitmendi aga 20 TB peale, maksata iga TB eest 3 eurot kuus. Siin tulebki vaadata reaalse andmemahu pealt, kumb stsenaarium on teile otstarbekam. 

Siinkohal tasub meenutada, et WaveCom ei piira võrgupordi kiirust 100Mb/s peale vaid annab kätte 1 või 10 Gb/s pordid. See tähendab, et teie teenuse kvaliteet ei kannata liikluse piikide ajal. Piigid on arveldamise küsimus ja ei mõjuta kuidagi teie klientide teenuse kasutust. Siinkohal juhime tähelepanu tõsiasjale, et 95% klientidele on 10TB täiesti piisav. Selline mahuhinnastus sobib kõige paremini väiksema võrguliiklusega klientidele 

95th percentile, burstable billing 

Selle esmapilgul võibolla natuke krüptilise ja eesti keelde raskesti tõlgitava väljendi taha peidab end kolmas mahuhinnastamise võimalus. Burstable arveldamine on andmemahu mõõtmise meetod, mis on võetud kasutusele võrguühenduse piikide tõttu. See võimaldab lühiajaliselt ületada kindlaksmääratud künnist (näiteks 1Gb/s unlimited burstable to 10Gb/s ),  ilma et peaksite maksma suuremate andmemahu eest. Enamik teenusepakkujaid kasutab andmekasutuse arvutamisel viieminutilist ajaakent ja 95% kasutust. Ehk et viis protsenti ajast võite kasutada kiiremat ühendust, aga ei pea selle eest tegelikult tasuma. Maksate selle ühenduse eest, mida kasutasite ülejäänud 95% ajast.  

Selle 95% maksustamine käib siis järgmiselt. Alustama peab mingist kindlast commitmendist. Näiteks 1Gb/s piiramatu mahuga 250 EUR/kuus. Iga ületatud megabitt maksab 0.3 EUR/kuus. Ehk et 2 Gb/s jõudes tuleks juba tasuda 300 eurot lisaks. Siinkohal tasuks aga hoopis suurendada commitment 2 Gb/s peale, kuna see maksab kokku ainult 500 EUR/kuus.  

See on ideaalne pakett suure võrguliiklusega klientidele, kel esineb ka piike. Lahendus võimaldab lühiajaliselt ületada teile ettenähtud andmemahte, tasumata selle eest sentigi. WaveComis on saadaval 1, 2, 4 Gb/s burtstable to 10 Gb/s andmemahu paketid. 

IP aadresside hinnad 

Üks faktor, millele võibolla esimese hooga alati ei mõeldagi, on IP aadresside hinnad. Kui aga vajate oma teenuse käitamiseks suuremat arvu IP aadresse, võivad siin eri teenusepakkujate hinnastamise vahel ilmneda suured käärid.  

WaveComi majutusteenuse juures anname teile 3 kasutatavat IP aadressi tasuta. Edasised IP aadressid on aga meie juures konkurentidega võrreldes kordades soodsamad. 

DDoS rünnaku kaitse 

Distributed Denial of Service või hajutatud teenuse tõkestamise rünnak seisneb sihtmärgi päringutega ülekoormamises nii, et see muutub ajutiselt kättesaamatuks. Väga oluline faktor teenusepakkuja valikul on DDoS rünnaku kaitse olemasolu või selle puudumine. 

Korraliku kaitsemehhanismi puudumisel muutubki teie teenus kättesaamatuks. Lisaks sellele kulub ära väga suures ulatuses teile eraldatud andmemahust. Siinkohal tuleks meeles pidada, et rünnak ei pruugi olla isegi teie teenuse pihta. Kui keegi teine serverikeskuse või teenusepakkuja ise satuvad tugeva rünnaku ohvriks, mõjutab see korraliku DDoS kaitse puudumisel oluliselt ka teie teenust. Seetõttu peaks kindlasti valima teenusepakkuja, kes vastavat kaitset pakub. 

Kui konkurentide juures on DDoS kaitse reeglina tasuline lisateenus (400-500 EUR/kuus), siis WaveComi majutusteenusesse on DDoS kaitse sisse ehitatud. Süsteemid jälgivad pidevalt võrku, tuvastades kiiresti võimalikud rünnakud ning reageerides neile kaasaegsete meetodite abil. Kui rünnak tuvastatakse, võetakse juhtimine üle, suunates pahatahtlik liiklus filtreerivatesse serveritesse või ruuteritesse, kus liiklus puhastatakse. Seejärel suunatakse puhas liiklus tagasi kliendi IP-aadressile. 

Meie tasuta standardpakett pakub automaatset liikluse piiramist, blokeerib tuntud mahupõhiseid rünnakuid ja ICMP-pakette. See pakub 15 minutit tasuta hindamatut kaitset peale ründe tuvastamist. 

Pakume ka kohandatavat Premium paketti, mis sobib kõigile, kes soovivad granulaarsemat kontrolli kaitsemeetmete üle. Sealhulgas kohandatud kaitsepoliitikaid, valge- ja musta nimekirja võimalusi ning Geo-IP-põhist filtreerimist, mis vastavad teie konkreetsetele vajadustele. 

Täpsemalt saate WaveCom DDoS kaitse teenuse kohta lugeda siit: https://wavecom.ee/automaatne-ddos-kaitse-teenus  

Kokkuvõtvalt veelkord – serverite majutamisel teenusepakkuja juures ning õige teenuse valikul on seega ohtrasti väljakutseid, kus parima valiku tegemisel tasub juhinduda meie  blogipostituse seerias räägitud erinevatest aspektidest. Nendeks on: 

  • Milline on teenusepakkuja serverikeskuse tehnoloogia ja kvaliteet? 
  • Kas on tagatud piisav liiasus andmekeskuse komponentides?  
  • Kas andmekeskus on piisaval tasemel sertifitseeritud e. vajalike sertifikaatide olemasolu? 
  • Kuidas toimub elektri tarbimise hinnastamine? 
  • Kui kiire võrgupordi külge seadmed ühendatakse ja kas kiirema ühenduse ees tuleb eraldi tasuda? 
  • Kas see kiirus on teie andmemahtude juures piisav? 
  • Kui palju andmemahtu on juba hinnas ja mil moel tuleb lisamahu eest juurde tasuda? 
  • Kuidas on hinnastatud IP aadressid ja kas on olemas DDoS kaitse? 

Kui teil tekib parima lahenduse valikul küsimusi või vajate nõustamist, siis oleme WaveComi professionaalse meeskonnaga teid igati aitama. Omame aastast 2011 professionaalset kogemust serverikeskuste alal (sh nende projekteerimisel ja konsulteerimisel) ja klientide lahenduste majutamisel.  

Tekkis huvi – võtke meiega ühendust. 

Sisukord

I osa - Sissejuhatus
II osa - Elekter
III osa - Võrguühendused

Tekkis huvi?

Võta ühendust!

Klientide arvamused

Žiga Podgrajšek

Ridango

Wavecom on olnud erakordne partner, pakkudes IT infrastruktuuri teenuseid, mis ei ole mitte ainult usaldusväärsed, vaid ka innovaatilised. Nende teadmised VMware VCloudi lahendustest on aidanud tagada turvalisi ja tõhusaid majutus- ja haldusteenuseid. 

Meie edule on oluliselt kaasa aidanud Wavecomi ennetav lähenemine teabele ja nõuannetele ning nende pühendumine teenindustasemetele. Oleme tänulikud nende jätkuva toetuse ja koostöö eest.

Žiga Podgrajšek - O&M Juht
 

Marko Metsoja

UpHillIT

Tegeledes tarkvaraarendusega, omame vajadust pidevalt luua kiiresti uusi servereid ja neid ka skaleerida. Meie jaoks riistvara omamine ja selle haldamisega tegelemine ei ole kindlasti kooskõlas meie eesmärkidega. Proovinud läbi mitmeid teenusepakkujaid, jõudsime Wavecomi juurde, kus on kõik meie vajadused arvutusvõimsusteks on kaetud. Samuti on teenus väga stabiilne ja lihtne ka soovitada enda klientidele peale arenduse lõppu teenustega jätkamiseks Wavecomi juures.

WaveCom-i teenuse stabiilsus viis meid täiendavalt selleni, et hakkasime sinna peale ehitama automaatset Kubernetese täisautomaatset platvormi, mis teeb nii meie kui klientide elu oluliselt lihtsamaks. Seda ikka kõik selleks, et teenust kasutamiseks ei ole vaja omada ei DevOpse ega isegi mitte IT spetsialiste.

Marko Metsoja - Partner

Toomas Kornet

Semetron

Semetron pakub tervishoiuteenuste osutajatele kaasaegseid ja professionaalseid meditsiinitooteid ja -tehnikat, sh. militaarkasutuseks mõeldud välihaiglaid. Oleme WaveComiga teinud tihedat koostööd juba pea 23 aastat. Wavecom on loonud meile kõrgkäideldava VMware klastersüsteemi (sh. VMware hübriidpilve ja DRaaS lahenduse) ning teostanud meie mobiilsete välihaiglate nutikate võrgusüsteemide lahendused.

WaveComi kompetentne meeskond on olnud reageeriv ja abivalmis, aidates meil kiiresti kohanduda muutuvate tehnoloogiliste vajaduste ja väljakutsetega. Tänu nende pidevale pühendumusele innovatsioonile ja kliendikesksele lähenemisele, pole me kordagi pidanud pettuma WaveComi teenustes ega kompetentsides.

Dr. Toomas Kornet - Partner

Oliver Lepik

bodyparts.ee

Tegeledes auto varuosade hulgimüügiga, on meie jaoks ääretult tähtis meie kliendikeskkonna ülikiire ja tõrgeteta toimimine. WaveCom’i pilveteenus on osutunud meile ideaalseks platvormiks. Saame rahulikult keskenduda oma põhitegevusele, teades et serverialaseid „üllatusi“ ei ole oodata. 

Teenus toimib laitmatult. Küsimuste korral on vastused ühe kiire telefonikõne kaugusel.

Oliver Lepik - Tegevjuht

Janno Oja

Excellent Business Solutions

"Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel.

Meie klientide andmete turvalisus ja kõrgkäideldavus on meile esmatähtis, tugiliini kiirus ja kvaliteet alati oluline. Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel, mis tagab turvalisuse, kõrgkäideldavuse ja kiire ning kvaliteetse ühenduse nii pilveteenuse kui kõnekeskuse jaoks. Kiire reageerimine on selles äris iseenesestmõistetav, aga positiivselt üllatunud oleme proaktiivse hooliva suhtumise ja personaalse hinnakujunduse osas.“

Janno Oja – partner

Žiga Podgrajšek

Ridango

Wavecom on olnud erakordne partner, pakkudes IT infrastruktuuri teenuseid, mis ei ole mitte ainult usaldusväärsed, vaid ka innovaatilised. Nende teadmised VMware VCloudi lahendustest on aidanud tagada turvalisi ja tõhusaid majutus- ja haldusteenuseid. 

Meie edule on oluliselt kaasa aidanud Wavecomi ennetav lähenemine teabele ja nõuannetele ning nende pühendumine teenindustasemetele. Oleme tänulikud nende jätkuva toetuse ja koostöö eest.

Žiga Podgrajšek - O&M Juht
 

Marko Metsoja

UpHillIT

Tegeledes tarkvaraarendusega, omame vajadust pidevalt luua kiiresti uusi servereid ja neid ka skaleerida. Meie jaoks riistvara omamine ja selle haldamisega tegelemine ei ole kindlasti kooskõlas meie eesmärkidega. Proovinud läbi mitmeid teenusepakkujaid, jõudsime Wavecomi juurde, kus on kõik meie vajadused arvutusvõimsusteks on kaetud. Samuti on teenus väga stabiilne ja lihtne ka soovitada enda klientidele peale arenduse lõppu teenustega jätkamiseks Wavecomi juures.

WaveCom-i teenuse stabiilsus viis meid täiendavalt selleni, et hakkasime sinna peale ehitama automaatset Kubernetese täisautomaatset platvormi, mis teeb nii meie kui klientide elu oluliselt lihtsamaks. Seda ikka kõik selleks, et teenust kasutamiseks ei ole vaja omada ei DevOpse ega isegi mitte IT spetsialiste.

Marko Metsoja - Partner

Toomas Kornet

Semetron

Semetron pakub tervishoiuteenuste osutajatele kaasaegseid ja professionaalseid meditsiinitooteid ja -tehnikat, sh. militaarkasutuseks mõeldud välihaiglaid. Oleme WaveComiga teinud tihedat koostööd juba pea 23 aastat. Wavecom on loonud meile kõrgkäideldava VMware klastersüsteemi (sh. VMware hübriidpilve ja DRaaS lahenduse) ning teostanud meie mobiilsete välihaiglate nutikate võrgusüsteemide lahendused.

WaveComi kompetentne meeskond on olnud reageeriv ja abivalmis, aidates meil kiiresti kohanduda muutuvate tehnoloogiliste vajaduste ja väljakutsetega. Tänu nende pidevale pühendumusele innovatsioonile ja kliendikesksele lähenemisele, pole me kordagi pidanud pettuma WaveComi teenustes ega kompetentsides.

Dr. Toomas Kornet - Partner

Oliver Lepik

bodyparts.ee

Tegeledes auto varuosade hulgimüügiga, on meie jaoks ääretult tähtis meie kliendikeskkonna ülikiire ja tõrgeteta toimimine. WaveCom’i pilveteenus on osutunud meile ideaalseks platvormiks. Saame rahulikult keskenduda oma põhitegevusele, teades et serverialaseid „üllatusi“ ei ole oodata. 

Teenus toimib laitmatult. Küsimuste korral on vastused ühe kiire telefonikõne kaugusel.

Oliver Lepik - Tegevjuht

Janno Oja

Excellent Business Solutions

"Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel.

Meie klientide andmete turvalisus ja kõrgkäideldavus on meile esmatähtis, tugiliini kiirus ja kvaliteet alati oluline. Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel, mis tagab turvalisuse, kõrgkäideldavuse ja kiire ning kvaliteetse ühenduse nii pilveteenuse kui kõnekeskuse jaoks. Kiire reageerimine on selles äris iseenesestmõistetav, aga positiivselt üllatunud oleme proaktiivse hooliva suhtumise ja personaalse hinnakujunduse osas.“

Janno Oja – partner

Žiga Podgrajšek

Ridango

Wavecom on olnud erakordne partner, pakkudes IT infrastruktuuri teenuseid, mis ei ole mitte ainult usaldusväärsed, vaid ka innovaatilised. Nende teadmised VMware VCloudi lahendustest on aidanud tagada turvalisi ja tõhusaid majutus- ja haldusteenuseid. 

Meie edule on oluliselt kaasa aidanud Wavecomi ennetav lähenemine teabele ja nõuannetele ning nende pühendumine teenindustasemetele. Oleme tänulikud nende jätkuva toetuse ja koostöö eest.

Žiga Podgrajšek - O&M Juht
 

Marko Metsoja

UpHillIT

Tegeledes tarkvaraarendusega, omame vajadust pidevalt luua kiiresti uusi servereid ja neid ka skaleerida. Meie jaoks riistvara omamine ja selle haldamisega tegelemine ei ole kindlasti kooskõlas meie eesmärkidega. Proovinud läbi mitmeid teenusepakkujaid, jõudsime Wavecomi juurde, kus on kõik meie vajadused arvutusvõimsusteks on kaetud. Samuti on teenus väga stabiilne ja lihtne ka soovitada enda klientidele peale arenduse lõppu teenustega jätkamiseks Wavecomi juures.

WaveCom-i teenuse stabiilsus viis meid täiendavalt selleni, et hakkasime sinna peale ehitama automaatset Kubernetese täisautomaatset platvormi, mis teeb nii meie kui klientide elu oluliselt lihtsamaks. Seda ikka kõik selleks, et teenust kasutamiseks ei ole vaja omada ei DevOpse ega isegi mitte IT spetsialiste.

Marko Metsoja - Partner

Toomas Kornet

Semetron

Semetron pakub tervishoiuteenuste osutajatele kaasaegseid ja professionaalseid meditsiinitooteid ja -tehnikat, sh. militaarkasutuseks mõeldud välihaiglaid. Oleme WaveComiga teinud tihedat koostööd juba pea 23 aastat. Wavecom on loonud meile kõrgkäideldava VMware klastersüsteemi (sh. VMware hübriidpilve ja DRaaS lahenduse) ning teostanud meie mobiilsete välihaiglate nutikate võrgusüsteemide lahendused.

WaveComi kompetentne meeskond on olnud reageeriv ja abivalmis, aidates meil kiiresti kohanduda muutuvate tehnoloogiliste vajaduste ja väljakutsetega. Tänu nende pidevale pühendumusele innovatsioonile ja kliendikesksele lähenemisele, pole me kordagi pidanud pettuma WaveComi teenustes ega kompetentsides.

Dr. Toomas Kornet - Partner

Oliver Lepik

bodyparts.ee

Tegeledes auto varuosade hulgimüügiga, on meie jaoks ääretult tähtis meie kliendikeskkonna ülikiire ja tõrgeteta toimimine. WaveCom’i pilveteenus on osutunud meile ideaalseks platvormiks. Saame rahulikult keskenduda oma põhitegevusele, teades et serverialaseid „üllatusi“ ei ole oodata. 

Teenus toimib laitmatult. Küsimuste korral on vastused ühe kiire telefonikõne kaugusel.

Oliver Lepik - Tegevjuht

Janno Oja

Excellent Business Solutions

"Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel.

Meie klientide andmete turvalisus ja kõrgkäideldavus on meile esmatähtis, tugiliini kiirus ja kvaliteet alati oluline. Wavecom AS puhul hindame eelkõige hoolsat rätsepatööd meie vajaduste täpsel kaardistamisel ja vastavate süsteemide loomisel, mis tagab turvalisuse, kõrgkäideldavuse ja kiire ning kvaliteetse ühenduse nii pilveteenuse kui kõnekeskuse jaoks. Kiire reageerimine on selles äris iseenesestmõistetav, aga positiivselt üllatunud oleme proaktiivse hooliva suhtumise ja personaalse hinnakujunduse osas.“

Janno Oja – partner

kaar