Andmekeskus

2017. aastal puudusid Eesti Vabariigis innovatiivsed ja töökindlad andmekeskused, mis oleks vastanud WaveCom-i vajadustele ja standarditele. 2018. aastal valmis WaveCom-l novaatorlik, ainult kvaliteetseid Schneider Electric / APC uue põlvkonna lahendusi kasutav andmekeskus. Serverikeskuse rajamisel lähtuti TIER 3 ja ISKE standartidest.

 

 

Kvaliteet

As WaveCom on alates 2018. aastast rakendanud andmekeskuse käitlemisel ISO 9001:2015 kvaliteedijuhtimissüsteemi. 2019 suvel hindas Bureau Veritas meie andmekeskuse ja teenused vastavaks ISO 27001:2013 infoturbe ja käideldavusestandardile. Jätkame PCI DSS standardi juurutuse ja sertifitseerimisega. Andmekeskuse juhtimine ja kriitilised protsessid on automatiseeritud. Meie innovatiivsed lahendused ja kompromissitu kvaliteet tagavad maksimaalse võimaliku käideldavuse.

Turvalisus

Andmekeskuses on ultramoodne FBI sertifitseeritud ligipääsusüsteem, mida oled siiani näinud pigemfilmides: olemas on nii sõrmejälje, näpu veenivõrgustiku kui ka näotuvastusvõime.

Digitaal-, mikrolaine- ja infrapuna anduritega on kaetud iga viimane kui nurk ning moodne süsteem jälgib näotuvastuse abil, et majas olijad liiguks ainult neile lubatud perimeetris. Uued seadmekapid on varustatud biomeetriliste turvalukkude ja erinevate seireanduritega. Kõik andmekeskuses toimuvad tegevused ja protsessid on logitud.

Kogu ala kaetud inimestele ja serveritele ohutu automaatse viimase põlvkonna gaaskustutussüsteemiga. Serverikeskuse ruum koosneb mitmest teineteise sisse ehitatud ruumist kolmekordsete seinte ning veekindlate põrandate ja lagedega.
Andmekeskus on varjestatud
metallplaatidega.

Serverikeskus peab alati olema puhas nagu prillikivi. Et vältida tolmu sissehiilimist, võib keskusse siseneda vaid riietuses kus ei haaku tolm. Sisenemisel katab spetsiaalne masin jalanõud tugeva kilega.

Kliima

Serveriruumid vajavad palju jahutamist. Kasutusele võetud uudne, mitmekordselt dubleeritud Schneideri süsteem, mis tsirkuleerib jahutuseks vett, mida omakorda jahutatakse välistemperatuuri abil. Vähemalt millekski on Eesti jahe kliima hea!

Jahutuse muudavad veelgi efektiivsemaks kappide paiknemine Schneider APC moodulsüsteemis. Kasutusel on kinnised külma õhu koridorid, kust serverikapid külma õhu sisse tõmbavad. Soe õhk väljutatakse kapi taha sooja õhu koridori, kust see liigub omakorda ruumist välja,
uuesti jahutamisele.

Usaldusväärsed seadmed

Ainult Schneider Electric /APC tehnikast koosnev seadmepark on ainulaadne Eestis, sest ühtegi teist samasugust andmekeskust siinmail pole. Lisaks ülikvaliteetsetele seadmetele kaasneb Schneideri süsteemiga spetsiaalne dubleeritud tarkvaraline juhtimisplatvorm.  Serverikeskust saab hallata isegi nutitelefonist. Võimalikest probleemidest raporteerib nutikas monitooringurobot telefoni ja helisüsteemi teel. Tarkvara on võimeline visualiseerima andmekeskusest 3D kaardil, mis omakorda võimaldab keskuse töö simulatsioone what if meetodil.

Nii on tagatud, et kogu süsteem töötab kooskõlas nagu kellavärk. See tähendab ka kliendile suuremat meelerahu.

Katkematu toide

Serverimajutuses ja pilveteenuste osutamisel ei tohi kvaliteedis järele anda – tahame, et ligipääs oma andmetele oleks Sulle alati tagatud. Seetõttu garanteerime energia kahe elektriruumi kaudu, mis on ühendatud kahe erineva alajaamaga. Ühe alajaama rikkel lülitab automaatika ümber teisele jaamale. Mõlema rikke puhul, ehkki see on väga ebatõenäoline, käivitub koheselt generaator. Elektriruumides on Schneider Galaxy UPS’id tugiajaga 20 min.

Kõik serverikapid meie andmekeskuses on varustatud kahe Schneider/APC nutika toitelatiga, mis kumbki saavad toite erinevatest vooluruumidest. Osades kappides kasutame voolulüliteid, mis pakuvad tänu kahele sisendile garanteeritud toidet ka ühe toitega varustatud seadmetele.

Meie iseteenindus võimaldab serverimajutuse ja privaatserveri klientidel juhtida iseteeninduses toidet ning näha oma voolu tarbimist.

Konkurentsitu andmeside võimekus

Andmekeskusest läheb Eesti oluliste sidekeskusteni neli erinevat teed kulgevat valguskaablit, mis igaüks pakub sidevõimekust 180 Gbit/s. Vajadusel saame kiirust mitmekordistada mõne mooduli lisamisega. Võimaldame klientidel kasutada ka teiste operaatorite ühendusi.  Teineteist dubleerivad võimsad Cisco ASR 9902 tuumikvõrgu marsuuterid asuvad erinevates andmekeskustes.

Endla andmekeskuses on kolm Cisco Nexus 9396PX Data Center 2.5TBit/s võimekusega võrgulülitit. Selle 10-40Gbit kiirusega laiendusmoodulid on igas seadmekapis ja seadmed omakorda ühendatud 4 x 40 Gbit baasvõrguga. Minimaalseks kliendi pordi kiiruseks on 1 Gbit/s. Samas 10Gbit/s on kasutusel juba baaskiirusena meie pilve ja veebimajutusteenustel ning saadaval soodsa hinnaga teistele teenustele.

Meie võrguliiklus ei katke, sest klientide võrgulüüsid kasutavad Cisco GLBP protokolli. Liiklus toimub korraga läbi meie kahe marsruuteri, mis paiknevad erinevates asukohtades ja on ühendatud ka erinevate merekaablitega liikluseks Eestist välja. Vajadusel toimub ka võrguliikluse balansseerimine. Marsuuterid on lisaks 40Gb/s Hurricane Electic ja Citic Telecom välisühendustele ühendatud ka 2x10Gb liidestega RTIX interneti liitumispunktiga, kust toimub riigisisesne liiklus. Tänu upstream operaatorite mitmekesisusele suudame pakkuda parimat sidekvaliteeti maailma internetivõrkudega.

Võimaldame ka oma klientidele BGP sessioone ja ruutinguid. Meie ruutingute ja side kvaliteediga saab tutvuda meie Looking Class rakenduses.